تبلیغات
یاد و خاطره شهدای اسلام گرامی باد

یاد و خاطره شهدای اسلام گرامی باد
الهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
قالب وبلاگ

اشاره :
این قسمت سئوال و جوابی است که با مرحو م علامه طباطبا یی شده است.


بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مقدس نخبه مجتهدین حجه السلام و المسلمین جناب آقای علامه محمد حسین طباطبائی دام مجده

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته .

خداوند ان شاءالله خیر دنیا و آخرت عطایت فرماید و با اولیا و انبیا محشورت سازد .

برادر عزیز ! فراوان احساس کمبود می کنم . هر چه دست و پا می زنم و تلاش می کنم و به هر جهت می نگرم دریا در نظرم وسیعتر جلوه می کند .نمی دانم در چه مسیری روی گردانم کدام سفینه را سوار شوم تا به ساحل خوشبختی رسم ؟ از شما برادر عزیز استمداد می طلبم . نمی دانم مر ا چه می شود ؟ مدتی است خود را چنان می بینم که بر آسمان افکارم ابرهای سنگین و تیره و تار بر آمد ه و عالم مرا غمناک ساخته اند .حتی غرشی نیست تا ببارد و آسمانی صاف بینم . عامل این تیرگی چیست نمی دانم ؟

در لابه لا ی این حالات فکر می کنم اگر سئوال مرا در این موضوع پاسخ گوئید راحت شوم . برادر عزیز ! با روشن بینی خود و حقیقت خواهی خود اگر بتوانی حالت مرا درک کنید و آنچنان جوابم گوئید که ناخود آگاه جرقه ای در من به و جود آید که تا ابد ( مرگ ) روشن باشم . آیا می توانید راهنمائی کنید تا 1- عاشق خدا شوم 2- عاشق پیامبر شوم 3- عاشق اولیاء خدا شوم . راه چیست و چاره کدام ؟ اگر راز عشق مر آموزید و معشوق را به نیکی برایم بشناسانی ،اگر دستم گرفته به کوی عشق رهبری نمائید و با اشاره معشوق رابنمائید دوان دوان می روم حتی لحظه ای آرام نمی گیرم . اما چه کنم جاهلم و عاشق نیستم .

استاد عزیز از قر آن جز خواندن (‌بدون تعارف ) چیزی نمی دانم . با سخنان معصومین تقریبا بیگانه ام . نمی دانم چگونه استفاده کنم ؟ صبر کنم تا رشد علمی بیابم و یا بموازات تحصیل ..... طریق استفاده رانیز بیان فرمائید .

جواب علامه به نامه

به عرض شریف می رساند : نامه شریف دوم زیارت شد . قبلا نیز یک نامه دیگر ی رسیده بود که تاکنون پاسخ آن نوشته نشده . اصولا در زمستان گذشته در اثر کسالت مزاج و ناراحتی اعصاب نه تنها نامه جنابعالی ، بلکه نامه های زیادی دیگری که دراین مدت رسیده تا امروز برای هیچ کدام نتوانسته ام جواب بنویسم . اینروزها که کمی حالم رو به بهبود است تدریجا جواب می فرستم . بهر حال عذر گذشته را می خواهم .

عرض کنم روشی که برای ما در همه حال و همه شرایط در حد ضرورت است ، روش خداشناسی است و راه آن طبق آنچه از کتاب و سنت بر می آید ، همانا یاد خدا و امتثال تکالیف عملی است . یعنی همان مراقبه و محاسبه است که در نامه اولی خدمت تان عرض شده ، فعلا به این ترتیب که هر صبح که از خواب بیدار می شوید تصمیم بگیرید که خدا فراموش نخواهید کرد . آنگاه بطور استمرار خود را در برابر خدا تصور کنید . و شب وقت خواب به حساب کارهای روزه بپردازید . اگر غفلتی شده استغفار و توبیخ نفس ، و اگر نشده حمد خدا بکنید . و ضمنا برای تقویت ذکر تاچهل روز ، روزی هزارمرتبه طرف صبج با توجه تام کلمه طیبه لااله الا الله بگوئید حال بندگی که از این روش به دست می آید الگو و مقیاس همه حالات زندگی است .

والسلام علیکم محمد حسین طباطبائی

توضیح :

عدد چهل ، و چهل روز در میان اهل معنی دارای ویژگی است . پیامبر مادر 40 سالگی به رسالت مبعوث شد . میقات موسی علیه السلام 40 روز بود . هر کس 40 حدیث حفظ کند ، خداوند اورا در روز قیامت فقیه محشور فرماید ، هر کس 40 روز اعمالش را برای خداوند خالص کند ، حق تعالی چشمه های حکمت بر زبانش جاری کند و ... و در میان اهل باطن و ریاضت شرعی ، چله (=چهل روز ) نشینی مر سوم بوده است .

ذکر لا اله الا الله

ذکر آن است که به یاد محبوب باشی و خود را در حضورش دانی و به فرمانش از دل و جان گردن نهی و از نافرمانیش در بیم و حذر باشی

امام صادق (ع) فرماید : ذکر خداوند ، فقط سبحان الله ، الحمدالله لااله الا الله و الله اکبر گفتن نیست . بلکه بدان معنی است که هرگاه فرمان الهی بر تو وارد شد به کار بندی و هر گاه نهیی رسید آن کار را ترک کنی .-1- لیکن برای تقویت حضور عندالله ، در روایات بسیار به اذکار فراوانی توصیه شده است که بنده بر لب داشته باشد . و چون مرحوم علامه دراین نامه به ذکر شریف لا اله الا الله ، توصیه فرموده است از روایات متعدد آن به یک روایت بسنده می کنیم . پیامبر گرامی مافرماید : نه من و نه هیچ پیامبری پیش ازمن . پیامی به عظمت لااله الا الله نیاورد ه اند .-2-منابع و مأخذ :

1- بحار الانوار ، جلد 90 ، ص155

2- ثواب الاعمال ، ص


[ شنبه 15 مرداد 1390 ] [ 12:00 ] [ مهدی دوستدار شهدا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام دوستان عزیز این وبلاگ رو با کمک دوستان عزیزم
راه اندازی کردم و هدف از این کار آشنایی و همدلی با سایر
دوستان منتظر ظهور وکسب معرفت دینی و معنوی جهت آمادگی
برای ظهور آقا امام زمان عجل الله وهمچنین گرامیداشت یاد و خاطره
شهدای عزیز ایران اسلامی است
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
فال حافظ


بک لینک , قالب بلاگفا