تبلیغات
یاد و خاطره شهدای اسلام گرامی باد

یاد و خاطره شهدای اسلام گرامی باد
الهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
قالب وبلاگ

حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) پهنه پرتو فشانی انوار الهی و به فرمایش رسول خدا(ص) «قسمتی از بهشت»، یا دارالشفای دردمندان و خانه امید غم رسیدگان و محل نزول ملائك است. در هر لحظه از شب و روز كه به زیارت حرمش بشتابی صحن و سرای ملكوتی‌اش را آكنده از شیفتگان و دلباختگانی می‌یابی كه سرشك شوق از دیده می‌بارند و آرامش حضور در این بارگاه را بر جان خویش می‌افشانند چنان كه گروهی برای رسیدن به مراد خویش انگشتانشان را حلقه ضریح كرده، عطش چشمانشان را با نگریستن به گلدسته‌ها فرو می‌نشانند و تپش دل‌های بی‌قرارشان را با نظاره به گنبد طلا آرامش می‌بخشند.

شكوه حرم رضوی از هر منظری كه بنگری چشم‌نواز است و جذبه‌اش تكرار را بر نمی‌تابد و هر دردمندی، سالخورده یا میانسال یا خردسال، روی سوی تنها آرامشگاهی دارد كه در آن امید خالصانه هیچ مخلصی رنگ نمی‌بازد.

پیرامون ضریح مطهرش هماره آكنده از ولایت پیشگانی است كه هرگز دل به غیر بارگاه ولایت نسپرده‌اند و امیدی جز از این بارگاه نمی‌برند و این احساس آسمانی خود را با فریاد كردن صلوات‌های پیاپی به آگاهی می‌رسانند.

 

اشك دیدگان هر یك از آن‌ها فریاد رسایی است گویای دردهاشان كه تنها سرورشان عرض حال آنان را از سرشك دیده‌هاشان می‌خواند و بی‌هیچ گفتگویی خواسته ایشان بر می‌آورد.

حقیقتاً آن‌ها كه در شهر خویش امام رضا(ع) ندارند هنگام هجوم دردهای نگفتنی چه می‌كنند و سفره دل خویش در كجا می‌افكنند.

درد رسیدگان پناه جو در حرم امام، محدوده سنی ندارند، طفلی خردسال را در آغوش مادر می‌بینی كه مادرش ضجه كنان بهبود فرزندش را طلب می‌كند، یا مرد جوانی كه پتویی بر خویش افكنده و خود را دخیل كرده و پس از آزمودن همه دكترها اینك روی به طبیب الاطباء آورده و تردید ندارد كه تنها اوست كه با اذن الهی می‌تواند تن آزرده وی را از چنگال درد و بیماری رهایی بخشد و آن سوی دیگر زنی كهنسال كه زیر لب زمزمه می‌كند و اشك چشمش لب‌های تفتیده او را نمی می‌دهد و...

هر كه را می‌بینی می‌گرید، از بهر شفایی كه می‌خواهد، یا از سر شوقی و شوری كه پنهان كردنش شدنی نیست.

به حقیقت شمار آنان كه در این درگاه به مراد خویش رسیده‌اند و خوشه كامیابی چیده‌اند دانسته نیست و هرگز نمی‌توان شفایافتگان این پاره پردیس را كه گاه تا روزی چند صد هزار زائر مشتاق را پذیراست به عدد در آورد و آنچه گفته می‌آید و آشكار می‌شود، بی‌گمان تنها اندكی از گروه بی‌شماری كه به آنچه در دل داشته‌اند رسیده‌اند و دل نهفت‌های سر به مهر خویش را همچنان سر به مهر برآورده یافته‌اند و البته این‌ها همه نه به چشم سر كه به چشم سر یافتنی است و بس.

بحث شفا، حقیقتی نیست كه تنها در عصر كنونی كشف یا مطرح شده باشد، بلكه اعتقاد به نیروهای ماورایی، همزاد و همراه انسان از آغاز خلقت بوده است.

موارد زیادی از شفای روحی، فكری پیش از دوره‌ی نبوت موسی(ع) در اسناد تاریخی آن زمان ثبت شده است. عهد عتیق مملو از موارد شفای روحی و فكری است. الیشا، الیا، دانیال و دیگر پیامبران شفا دهنده‌های روحی بودند. همه این پیامبران به ژرفای وجود بشر دست یافته بودند و اصل شفا را كه در درون هر یك از ما قرار دارد آزاد می‌كردند.

نحوه شفای عیسی مسیح این گونه بود كه اگر حالات روانی خود را اصلاح كنیم، حالات و بیماری‌های فیزیكی ناپدید خواهد شد.

همچنین پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت(ع) در زمان خودشان و حتی بعد از رحلت و شهادتشان انسان‌های بسیاری را شفا داده‌اند و می‌دهند و هم اكنون هستند كسانی كه هر شب جمعه و یا در مواقع خاص دیگر با توسل به ائمه اطهار(ع) یا با رفتن به اماكن مقدسه شفا می‌گیرند.

هر انسان دردمندی از طریق ذكر، توسل، ایمان و اعتقاد قلبی به خدا و اولیای او، می‌تواند از راهی میان‌بر زودتر به مقصد برسد.

از امام كاظم(ع) روایت شده است هر دردی دعایی دارد؛ پس اگر دعا به بیمار الهام شد اجازه شفایش داده شده است؛ یعنی وقتی در بیمار حالت دعا و توجه به سوی خدای سبحان پدیدار می‌شود، شفای او نزدیك شده است و براساس تعالیم اسلامی، شفا به امر خدا در اختیار اولیای خداست.

آنچه در ادامه می‌خوانید ماجرای شفا یافتن مسلمان ازبکستانی است که پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی(ع) آن را منتشر کرده است.

ماجرای شفا یافتن آندره سیمونیان اهل ازبكستان و مقیم همدان
آندره، شنید كه كسی او را به نام صدا می‌كند.صدایی كه از جنس خاك نبود آبی بود،آسمانی بود، آندره از خواب بیدار شد.

نگاهش بی‌تاب و هراسان به هر سو دوید، اما همه در خواب بودند.

جز خادم پیری كه كمی آن سو تر ایستاده بود و خیره نگاهش می‌كرد. پیرمرد كه متوجه حالات آندره شده بود به سویش آمد و با لبخندی مهربان رو به روی او ایستاد. چی شده پسرم؟ آندره سكوت كرد، اما دلش هوای فریاد داشت. هوای گریه، دوست داشت خودش را در آغوش پیرمرد بیاندازد و گریه كند. از ته دل فریاد برآورد، شیون كند، بغض كند، بغض بد جوری گلویش را گرفته بود، دلش می‌خواست آن را بتركاند و عقده‌هایش را خالی كند.

پیرمرد رو به روی او نشست. دستی به شانه‌اش زد و دوباره پرسید: چیزی شده؟ آندره وا مانده از خواب، خود را در آغوش پیرمرد انداخت، دیگر طاقت نیاورد. های های گریه كرد، پیرمرد دستی به پشت آندره زد وگفت: گریه كن فرزندم، فریاد بزن، گریه عقده‌ها رو خالی می‌كند، درد رو تسكین می‌ده، گریه كن. آندره همچنان می‌گریست.

حالا دیگر همه بیدار شده بودند و با نگاههای پر سووال، آندره را می‌نگریستد، پیرمرد پرسید چی شده؟ تعریف كن. آندره خودش را از آغوش پیرمرد كند، تكیه‌اش را به دیوار داد و نگاه خویش را به آسمان دوخت، آی آسمان با همه ستاره گان در نگاهش ریخت، دسته ای كبوتر از برابرش گذشتند و در پهنه اسمان گم شدند اندره نگاهش را بست و بی آن كه كه جواب پیرمرد را بدهد در دل گفت ای كاش هرگز بیدار نمی شدم.

صدای پیرمرد را شنید، باز می پرسید چرا حرف نمی زنی؟ بگو چی شده؟ خواب دیدی؟ تعریف كن! آنرده چشمانش را گشود و نگاهش را در نگاه مهربان پیرمرد دوخت و با زبان اشاره به او فهماند كه حرف زدن نمی‌تواند پیرمرد غمگین از جا برخاست، سعی كرد بغض و اشكش را از آندره پنهان نماید.

رو گرداند و پشت به او دور شد، آندره دید كه شانه های پیرمرد می لرزید. آندره مسلمان نبود، اما پس از قطع امید از همه جا به درگاه امام رضا(ع) آمده بود، بارها از خود پرسیده بود آیا امام (ع) با وجود آن همه دردمند و حاجتمند مسلمان، نظری هم به بنده خدای مسیحی خواهد داشت؟ بعد خود را نوید داده بود كه بی شك حاجتش روا خواهد شد.

پس با امید به التجا نشسته بود. پدر چه شوق و شعفی داشت. مادر در پوست خود نمی گنجید، پس از سالها دوری و فراق قرار بود به ایران برگردند و خویشانی كه شاید هیچ كدامشان را ندیده بودند ببینند. آندره و خواهرش النا ایران را ندیده بودند. شوق دیدار این سرزمین را داشتند، آنها راهی شدند. از مرز كه گذشتند دیگر سر از پا نمی شناختند، پدر و مادر با شوق جای جای سرزمین ایران را به فرزندان نشان می‌داند و با ذوقی فراوان از خاطرات دورش تعریف می كردند.

آنقدر غرق در شعف و شادمانی بود كه اصلا متوجه تریلی سنگینی كه با سرعت از روبه رو می آمد نشد و تابه خود آمد صدای فریاد جگر خراش زن و فرزندانش با صدای مهیب برخورد تریلی و اتومبیل او در آمیخت.

پدر و مادر آندره در دم جان سپردند و آندره و النا به بیمارستان منتقل شد. بعد از بهبودی، النا طاقت این سوگ بزرگ را نیاورد و عازم ازبكستان شد. اما آندره با همه اصرار خواهرش با او نرفت و تصمیم گرفت در ایران بماند.

آندره در اثر شدت تصادف قدرت تكلمش را از دست داده بود. او كه سرنوشت آندره را رقم می زد پای او را به منزل زن و مرد جوانی كشاند كه پس از گذشتن سالها ازدواج هنوز صاحب فرزندی نشده بودند. پدر و مادر جدید آندره برای بهبودی او از هیچ تلاشی فرو گذار نكردند، اما تو گویی سرنوشت او این چنین رقم خورده بود كه لال بماند.

آندره هر روز مشاهده می‌كرد كه پدر ومادر خوانده‌اش بعد از راز و نیاز به درگاه خداوند طلب شادی او را از خدای می‌كردند. او هم با دل شكسته اش رو به خدا طلب شفا می‌كرد.

سالها گذشت آندره بزرگتر شده بود و در مغازه ساعت سازی مشغول به كار گردید و بر اثر دردی كه داشت گوشه گیر و منزوی شده بود.


روزی پدر با چشمانی اشكبار به سراغش آمد و گفت درسته كه همه دكترها جوابت كرده‌اند اما ما مسلمونا یك دكتر دیگر هم داریم كه هر وقت از همه جا نا امید می شیم می ریم سراغش، اگر تو بخوای می برمت پیش این دكتر تا ازش شفا بگیری.

آندره نگاه پرتمنایش را به پدر دوخت، چهره پدر در برابر نگاه گریان اودرهم مغشوش و گم شد.

این اولین باری بود كه آندره چنین مكانی را می‌دید. هیچ شباهتی به كلیسای كه او هر یكشنبه همراه پدرو مادر و خواهرش می رفت نداشت.

حرم پر از جمعیت بود، همه دستها به دعا بلند بود. پرواز كبوتران بر بالای گنبد طلایی امام، توجه آندره را سختبه خود جلب كرده بود.

پدر، آندره را تا كنار پنجره فولاد همراهی كرد. بعد ریسمانی برگردن او آویخت و آن سرطناب را به پنجره فولاد بست.

آندره متحیر به پدر و حركات و اعمال او نگاه می‌كرد و با خود می‌گفت این دیگر چه نوع دكتری است؟ پدر كه رفت، آندره خسته از راه طولانی بر زمین نشست و سر را تكیه دیوار داد و خواب رفت.

نوری سریع به سمتش آمد، سعی كرد نور را بگیرد، نتوانست، نور ناپدید شد، دوباره نوری آنجا مشاهده كرد كه به سویش می آید، از میان نور صدایی شنید، صدایی كه او را با نام می‌خواند.

آندره! آندره! بی تاب از خواب بیدار شد، شب آمده بود با آسمانی مهتابی، حرم در سكوتی روحانی غرق شده بود، خادم پیری كمی آن سوتر ایستاده بود و او را می‌نگریست.

ساعت حرم چند بار نواخت، آندره دلش می‌خواست باز هم بخوابد و آن نور را ببیند و آن صدای ملكوتی را بشنود، خادم پیر به سمت او می‌آمد. همان نور بود.

آبی- سبز-سفید، نه نمی توانست تشخیص بدهد، نوری بود به همه رنگها، مرتب به سمت او می آمد و باز دور می شد، آندره مانده بود متحیر، هر بار دستش را دراز می كرد تا نور را بگیرد، اما نور از او می گریخت.

ناگهان شنید كه از میان نور صدایی برخاست صدایی كه از جنس خاك نبود، آبی بود، آسمانی بود، صدا او را به نام خواند.

آندره! آندره! خواست فریاد بزند، نتوانست، نور ناپدید شد، آندره دوباره از خواب بیدار شد، همان پیرمرد با تحیر به صلیب گردنش نگاه می‌كرد، تو.....تو مسیحی هستی! آندره با سر پاسخ مثبت داد.

پیرمرد صلیب را از گردن او گشود. با دستمالی عرق را از سرورویش پاك كرد و بعد سر او را روی زانویش گذاشت و گفت راحت بخواب آندره پلكهایش را روی هم گذاشت، خواب خیلی زود به سراغش آمد. باز نوری دیگر این بار سبز سبز، به خوبی می‌توانست تشخیص بدهد.

نور به سمتش آمد و از میانه آن صدایی برخاست. نامت چیست؟ تكانی خورد. متحیر بود شنیده بود كه او را به نام صدا كرده بود.

پس دلیل این سوال چه بود؟ شگفت زده وامانده بود از پاسخ، از نور صدایی دیگر برخاست: نامت را بگو: آنقدر اشاره به زبانش كرد كه قادر به تكلم نیست.

از میانه نور دستی روشن بیرون آمد. حالا بر زبان آندره كشید و گفت؟ حالا بگو نامت چیست؟ آندره آرام آرام زبان گشود گفت: آن.....آند....آندر.... اما نتوانست نامش را كامل بگوید.

دوباره از میان نور صدایی شنید كه: بگو نامت را بگو، اندره دهان باز كرد و با صدای موكد فریاد زد: اسم من رضاست، رضا....رضا همچون بلمی بر امواج دستها می رفت، لباسش هزار پاره شده بود، هزار تكه برای تبرك.


نقاره خانه با شادی او همنوا شده بود و می نواخت، چه معنوی و روحانی چه پر عظمت و جاودانه.

طبقه بندی: حکمت،
[ چهارشنبه 13 مهر 1390 ] [ 14:51 ] [ مهدی دوستدار شهدا ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام دوستان عزیز این وبلاگ رو با کمک دوستان عزیزم
راه اندازی کردم و هدف از این کار آشنایی و همدلی با سایر
دوستان منتظر ظهور وکسب معرفت دینی و معنوی جهت آمادگی
برای ظهور آقا امام زمان عجل الله وهمچنین گرامیداشت یاد و خاطره
شهدای عزیز ایران اسلامی است
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
فال حافظ


بک لینک , قالب بلاگفا